Esti aici:

09/05/2014

Anunt - Primăria Municipiului Galaţi - 05-09-2014

Primăria Municipiului Galaţi dublează numărul de porţii de mâncare pe care le oferă zilnic prin Cantina de Ajutor Social. În momentul de faţă, Primăria hrăneşte aproximativ 750 de persoane nevoiaşe pe zi  şi este pregătită să sporească numărul asistaţilor care primesc hrană până la 1.500.

Potrivit legii, beneficiază de serviciile Cantinei de Ajutor Social:

• preşcolarii şi elevii familiilor al căror venit minim lunar pe persoană nu depăşeşte 142 lei;
  • tinerii care urmează cursuri de zi în unităţile de învăţământ din oraş, care nu depăşesc vârsta de 25 ani, respectiv 26 ani, în cazul celor care urmează studii superioare cu o durată mai mare de cinci ani, cu condiţia să nu aibă venituri lunare mai mari de 142 lei pe membru de familie;
  • persoanele care beneficiază de ajutor social;
  • persoanele care au împlinit vârsta de pensionare, dar care nu au niciun venit, nu au aparţinători legali sau sunt izolate social;
  • pensionarii cu pensia de până la 900 lei/lunar (cu plata a 30% din pensie);
  • invalizii şi bolnavii cronic (gratuit în limita unui venit lunar de 142 lei pe membru de familie şi cu plata a 30% din venit pentru cei care realizează venituri cuprinse între 143 şi 900 lei pe lună);
  • orice persoană care, temporar, nu are niciun venit (în limita a 90 zile pe an).

Totodată, Primăria Municipiului Galaţi caută soluţii locative pentru distribuţia hranei pentru asistaţi în cartiere. Sunt avute în vedere, în special, cartierele periferice, aflate la mare distanţă de Cantina de Ajutor Social de pe strada Dogăriei  nr. 26 A.

Serviciile Cantinei de Ajutor Social de pe lângă Primăria Municipiului Galaţi constau în două mese pe zi, prânz şi cină.

Persoanele interesate pot primi informaţii suplimentare fie la sediul Cantinei de Ajutor Social din strada Dogăriei nr. 26 A, fie apelând numărul de telefon 0236.460079 (tarif normal).

PRIMAR

Ing. MARIUS STAN